SKRONIÓW - PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
KOŚCIÓŁBIBLIASAKRAMENTYCZYTELNIAAUDIOTVLINKI


    strona główna
    liturgia
    intencje
    ogłoszenia
    kancelaria
    kronika
    galeria
    patron
    historia
    kontakt
K R O N I K A    P A R A F I A L N A   MSZE ŚWIĘTE

   niedziela:
   09.00, 11.30, 15.00;

   poniedziałek:
   08.00;
   wtorek-sobota:
   18.00
   SPOWIEDŹ

   przed Mszami św.

 

 

KOLĘDNICY MISYJNI

 

 

 

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2014 r., pojawili się w naszym kościele kolędnicy misyjni. Kolędnicy zebrali   929,27  zł na dzieci z Konga.

Chodzi o dzieci, które są niedożywione, chore, utraciły rodziny bądź też spotkało ich jakieś inne nieszczęście.  

 


 

LIST OD PAPIEŻA

 

 

Ojciec Święty Franciszek napisał list do 400 tysięcy polskich dzieci, które uczęszczały na roraty.

Papieski List otrzymały także dzieci w Skroniowie.

 


 

REKOLEKCJE ADWENTOWE 2013

 

Wincenty Kadłubek 

 

W naukach rekolekcyjnych stale przewijała się postać bł. Wincentego Kadłubka.
Rekolekcjonista, ojciec Marek - cysters z Jędrzejowa, zwracał uwagę na wielką cześć Wincentego do Najświętszego Sakramentu.
Na zakończenie rekolekcji zgłosiła się grupa około 30 osób, które zobowiązały się do comiesięcznej półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu w I soboty miesiąca.

 


 

ŚP. KS. INFUŁAT JERZY GREDKA  

 

 

 

09 września 2013 r. zmarł w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach ks. infułat Jerzy Gredka, pierwszy proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana w Skroniowie. Pogrzeb odbył się 12 września. Wspomnienie TUTAJ.  Relacja z pogrzebu TUTAJ  i  TUTAJ.   

 


 

I SOBOTA WRZEŚNIA

 

Matka Boza Fatimska 

 

W I sobotę, 7 września, wędrowaliśmy z figurą MB Fatimskiej drogą od końca Skroniowa do kościoła. Mieszkańcy Skroniowa, z za torów, pięknie przygotowali zarówno procesję jak i liturgię w kościele. 

Ta  I sobota była wyjątkowa. Ojciec Święty Franciszek wybrał bowiem sobotę, 7 września, na dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii.  W modlitwie łączyliśmy się więc z Ojcem Świętym Franciszkiem, który ze 100 tys. osób zgromadzonymi na Placu św. Piotra prosił Boga o pokój dla Syrii, Bliskiego Wschodu i dla całego świata.

 


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/14

 

 

W poniedziałek, 2 września, rozpoczęcie roku szkolnego dla Szkoły Podstawowej w Skroniowie Mszą św. o godz. 8.00.
Przyszli na nią pracownicy szkoły, uczennice i uczniowie, a także rodzice i dziadkowie dzieci uczących się w skroniowskiej szkole.
Z powodu choroby pana Antoniego śpiew podczas liturgii prowadził Bartek Leśniewski z kl. IV, przy gitarowym akompaniamencie Karoliny Koczaj.

 


 

POLICJA OSTRZEGA

"Na terenie naszego powiatu pojawiła się nowa forma oszustwa metodą "na papieża". Polega ona na tym, że do starszych osób zgłaszają się obce osoby i informują je, że należy im się spadek po zmarłym papieżu Janie Pawle II.

Warunkiem otrzymania tych pieniędzy ma być wiek powyżej 80 lat, dobra opinia miejscowego księdza oraz posiadanie oszczędności. Podczas rozmowy oszuści informują ofiary, że rozmawiali z proboszczem, który wydał pozytywna opinię na ich temat i aby otrzymać pieniądze ze "spadku" muszą okazać oszczędności w kwocie 10 000 złotych.
Sprawcy podwożą swoje ofiary do banku i czekają na wypłacenie pieniędzy."

(Z pisma Komendanta Powiatowego Policji w Jędrzejowie)

 


 

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

 

 

 

W czwartek, 29 sierpnia, na parkingu kościelnym w Skroniowie przeprowadziliśmy zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Parafianie przynosili komputery, monitory, klawiatury, drukarki, telewizory, radia, magnetofony, magnetowidy, dekodery, telefony stacjonarne i komórkowe, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, grzejniki, kuchenki, mikrofalówki, baterie, akumulatory, kable, itp.

Zbiórkę zorganizowało Stowarzyszenie Kirche in Not - Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które od 1947 r. pomaga wspólnotom Kościoła misyjnego, ofiarom wojen, kataklizmów oraz cierpiącym w krajach totalitarnych.

Zebraliśmy prawie pełną ciężarówkę elektrośmieci. Bóg zapłać za pomoc chrześcijanom będącym w potrzebie.

 


 

WIZYTACJA I BIERZMOWANIE

W niedzielę 25 września ks. bp Marian Florczyk przeprowadził wizytację kanoniczną naszej parafii.

Oglądał Księgi Parafialne, odwiedził Szkołę Podstawową w Skroniowie, spotkał się z dziećmi w czasie Mszy św. o godz. 09.00 i modlił się za zmarłych na cmentarzu

Udzielił też sakramentu bierzmowania 24 gimnazjalistom.          zobacz zdjęcia

 


 

DOŻYNKI 2011

W niedzielę 11 września, podczas Mszy św. o godz. 11.30 przeżywaliśmy dożynki parafialne.

Koncelebrze przewodniczył ks. Andrzej z Belgii, a kazanie wygłosił ksiądz Marcin z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Poświęcone przez księdza Andrzeja wieńce zostały złożone przed ołtarzem jako dziękczynienie Bogu za żniwa. 

 


 

ODPUST 2011

W uroczystość ś. Maksymiliana, 14 sierpnia, sumę odpustową celebrował o. Edward Stradomski, który w tym dniu świętował też z nami swoje 25 lecie kapłaństwa.

Koncelebrowali ks. Jerzy Gredka i ks. Wiktor Zapart. Ks. Gredka podziękował za modlitwy o jego wyzdrowienie.

Kazanie wygłosił o. Tomasz, franciszkanin z Chęcin.            zobacz zdjęcia

 


 

PARAFIALNE  DZIĘKCZYNIENIE

 

Skroniów, kościółParafialne dziękczynienie za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II przeżywaliśmy w naszym kościele we wtorek, 03 maja br., w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Podczas Mszy świętych i w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu dziękowaliśmy za dar Papieża, który był przede wszystkim człowiekiem rozmiłowanym w Bogu.

 


 

NIEDZIELA PALMOWA

 

konkurs palmW W Niedzielą Palmową Męki Pańskiej przed każdą Mszą św.  błogosławiliśmy palmy. Procesja z palmami i konkurs palm odbyły się przed Mszą św. o godz. 9.00.

W konkursie na najładniejszą palmę wzięli udział właściciele palm mierzących przynajmniej 1,5 metra.

Pierwsze miejsce zajęła prawie 3 metrowa palma Bartka ze Skroniowa. 

 

 


 

REKOLEKCJE Z JANEM PAWŁEM II

 

kościół w SkroniowieRekolekcje wielkopostne w naszym kościele w Skroniowie przeżywaliśmy w dniach 25-27 marca 2011 r.

Prowadził je o. Marek Żychowski, cysters z Jędrzejowa.

Tematem tegorocznych rekolekcji było nauczanie i osoba Jana Pawła II. Rekolekcjonista wspominał min. wizyty kardynała Wojtyły w jędrzejowskim klasztorze cystersów.

 

 


 

ROLNICY NA JASNEJ GÓRZE

 

Jasna GóraPonad 500 rolników z różnych zakątków diecezji kieleckiej uczestniczyło w nocy z 4 na 5 marca 2011 r. w nocnym czuwaniu na Jasnej Górze. W spotkaniu wzięło udział 10 osób z naszej parafii. Wyjazd naszych parafian zorganizowała p. Maria Grząba z Prząsławia Małego.

Rolnicy modlili się o polepszenie sytuacji w rolnictwie. Wysłuchali także konferencji o. Stanisława Rudzińskiego nt. silnych związków wsi z Kościołem i wezwania do dokształcania się i wzrastania w wierze.

 


 

JASEŁKA

 

jasełkaW Uroczystość Trzech Króli mogliśmy oglądać w naszym kościele przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Skroniowie, pod kierownictwem pani Agaty Prusickiej, jasełka.

Jasełka urzekły widzów wysokim  poziomem gry małych aktorów i ładnym  śpiewem. Były pięknym, kolorowym widowiskiem.

Uczniowie  zaangażowani w jasełka  ćwiczyli  swoje  role  już  od  jesieni i efekty  tego  były widoczne.

 


 

WSZYSTKICH ŚWIETYCH

 

cmentarz w skroniowieW Uroczystość Wszystkich Świętych, na cmentarzu w Skroniowie, Mszy św. koncelebrowanej za dusze zmarłych przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kanonik Wiktor Zapart. 

Po zakończeniu Mszy św. odbyła się procesja w której udział wzięli wierni zebrani na cmentarzu.

W procesji przeszliśmy alejami skroniowskiego cmentarza modląc się za zmarłych rodziców, przyjaciół, kapłanów i poległych w obronie ojczyzny. 

 


 

NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE

 

Matka Boża CzęstochowskaW nabożeństwach październikowych dla dzieci i młodzieży, odprawianych w dni powszednie od wtorku do piątku, uczestniczyło w tym roku kilkadziesiąt  osób.

Śpiewany przy dźwiękach gitary różaniec przygotowywał do słuchania Ewangelii i przyjęcia Komunii św. Nabożeństwa kończyły się śpiewanym i mówionym dziękczynieniem. Spontanicznością w wyrażaniu wdzięczności Bogu i Matce Najświętszej najbardziej zaskakiwali nas, jak zwykle, najmłodsi.

 

Po ostatnim nabożeństwie odbyła się prezentacja prac plastycznych o tematyce związanej z różańcem. Aż 16 osób otrzymało nagrody.

 

Zdjęcia z ostatniego nabożeństwa październikowego można zobaczyć w galerii.

 


 

DOŻYNKI PARAFIALNE

 

dożynki w SkroniowieW piękną, słoneczną niedzielę 19 września 2010 roku reprezentacje wiosek wchodzących w skład skroniowskiej parafii przyniosły do kościoła parafialnego piękne wieńce żniwne i bochenek chleba, by złożyć je w ofierze i w ten sposób podziękować Bogu za tegoroczne plony.

Ksiądz proboszcz przypomniał, że tegoroczna pogoda nie rozpieszczała rolników. Lato najpierw było upalne i powodowało zasychanie ziarna. Później, kiedy zboże dojrzało, nadeszły deszcze, które utrudniały zbiór plonów. Jednak udało się je zebrać, choć trochę niższej jakości.

Dziękując Bogu za plony pamiętaliśmy w modlitwie o tych rolnikach, którym późną wiosną powódź zabrała wszystko.

 


 

PIELGRZYMKA ROWEROWA DO CIERNA

 

Cierno, ołtarz św. JakubaRok 2010 jest rokiem św. Jakuba. Dlatego wyruszyliśmy ze Skroniowa na rowerach do kościoła pw. św. Jakuba w Ciernie, aby pomodlić się przy ołtarzu tego świętego. Ksiądz proboszcz z Cierna opowiedział nam o św. Jakubie i przewodniczył modlitwie.

Dowiedzieliśmy się także o istniejącej od ponad tysiąca lat Drodze św. Jakuba. Jest ona jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła. O ogromnej roli pielgrzymek do Composteli świadczą słowa Johanna Wolfganga von Goethe, który pisał, iż "drogi św. Jakuba ukształtowały Europę"

Przy okazji odwiedziliśmy Lasków i zaprzyjaźniliśmy się ze zwierzętami w gospodarstwie agroturystycznym. Szczególnie miłe były kucyki. Przypadł nam też do gustu osiołek, znany z tego, że w Niedzielę Palmową uczestniczył w procesji na ulicach Jędrzejowa.

Zatrzymaliśmy się też w kaplicy w Chorzewie. Po adoracji Najświętszego Sakramentu i tańcach przy remizie OSP wróciliśmy do domu.

Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć tutaj.

 


 

PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

 

dozynki na Jasnej GórzeOkoło 30 naszych parafian, z Brynicy Suchej, Skroniowa i Prząsławia Małego, wzięło udział w uroczystościach nałożenia nowych szat i koron na obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz w jasnogórskich dożynkach.

Założenie nowych szat odbyło się w sobotę 04 września, a dożynki miały miejsce w niedzielę 05 września 2010 r.

W obydwóch uroczystościach uczestniczyła delegacja z Brynicy Suchej. Pozostali wzięli udział tylko w dożynkach. Bryniczanie pojechali do Częstochowy z chlebem i wieńcem dożynkowym. Panie niosące wieniec ubrane były w stroje ludowe. Zarówno wieniec, jak i niosące go panie prezentowały się na wałach jasnogórskich tak atrakcyjnie, że przyciągały uwagę pielgrzymów i mediów.

Zdjęcia z jasnogórskich dożynek możesz obejrzeć tutaj.

 


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

 

sztandar szkoły w SkroniowieUroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla Szkoły Podstawowej w Skroniowie odbyło się w kościele, w środę  1 września, o godz. 8.00. We Mszy św. uczestniczyli pracownicy szkoły, uczennice i uczniowie, a także ich rodzice i dziadkowie.

Ks. proboszcz zachęcając do gorliwego zdobywania wiedzy przypomniał również słowa św. Pawła: „Gdybym... znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę ..., a miłości bym nie miał, byłbym niczym”

Przykładem człowieka gorliwie zdobywającego  wiedzę, a równocześnie bardzo kochającego bliźnich, aż do męczeńskiej śmierci, jest patron parafii, św. Maksymilian. Chcemy go naśladować w pracy i miłości.

 


 

UROCZYSTOŚCI U CYSTERSÓW 

 

kościół cystersów w JędrzejowieO pomnożenie i przekazanie kolejnym pokoleniom wiary, bez której "nie można zrozumieć dziejów ani teraźniejszości naszego narodu" - apelował w niedzielę 29 sierpnia 2010 r. kardynał Stanisław Dziwisz podczas obchodów  800.  rocznicy  konsekracji kościoła cystersów w Jędrzejowie. 

Metropolita krakowski przewodniczył koncelebrze dziękczynnej sumy odpustowej podczas jubileuszowych uroczystości w kościele najstarszego polskiego opactwa cystersów.

W sumie odpustowej, a także w przygotowującym do uroczystości triduum, wzięli również udział skroniowscy parafianie.

 

Zdjęcia z 800. rocznicy konsekracji kościoła cystersów można obejrzeć w galerii.

 


 

ODPUST PARAFIALNY 

 

odpust w Skroniowie14 sierpnia, w uroczystość św. Maksymiliana Kolbego, przeżywaliśmy odpust parafialny. Sumie odpustowej przewodniczył i procesję poprowadził ks. kanonik Wiktor Zapart. Kazanie wygłosił o. Marek Żychowski OCist.

Mogliśmy w tym dniu uzyskać odpust zupełny.

O warunkach uzyskania odpustu możesz przeczytać tutaj.

O św. Maksymilianie możesz poczytać tutaj.

Zdjęcia z odpustu możesz zobaczyć w galerii.